Przez niektórych ziemniaki są uważane za bezwartościowe i tuczące. W rzeczywistości kartofle zawierają niewiele kalorii, za to dużo witamin (zwłaszcza witaminy C i beta-karotenu) Zawierają min. potas, żelazo, magnez, wapń, fosfor, wit. A, szereg wit. B, wit. E i K oraz błonnik i skrobię.

Bardzo wartościowa jest woda z gotowania ziemniaków, którą zwykle wylewamy do zlewu, co jest dużym błędem.

Jest ona niezwykle cenna, niestety, wie o tym bardzo niewiele osób.

Podczas gotowania część drogocennych składników zostaje w wodzie, którą możemy wykorzystać do:
- podlewania kwiatków - ponoć jeśli wodę mamy przeznaczyć do podlewania to lepiej jej mocno nie solić, aby roślinkom nie zaszkodzić
- robienia sosów i zup
- leczenia zastrzałów - palec z zastrzałem moczy się w gorącej wodzie,
- pomaga leczyć kamienie nerkowe - trzeba po prostu regularnie pić taką wodę
- usuwa kamień w czajniku

Sam ziemniak, to też samo zdrowie. Sok z tego warzywa może być pomocny w leczeniu:
- wrzodów żołądka lub dwunastnicy: należy pić ½ szklanki soku z surowego ziemniaka 3 razy dziennie. Sok pijemy 30 minut przed posiłkiem przez 1 miesiąc. Dla poprawy smaku można dodać trochę miodu lub soku z marchwi; 
- nadkwasoty, zaparć, schorzeń wątroby: sok ze startego ziemniaka – 2 razy dziennie po 2 łyżki, 30 minut przed posiłkiem;
- oparzenia, odmrożenia, pęknięcia skóry: okłady ze starego ziemniaka surowego; 
- zapalenie gardła: gardło płukać sokiem ze startych ziemniaków; 
- kamieni nerkowych i osłabienia: wywar z gotowanych obierek ziemniaków; 
- świądu, wyprysków, podrażnień skóry: ½ kg mąki ziemniaczanej rozpuścić w zimnej wodzie i wlać do gorącej kąpieli
- zapalenie nerek: przejść na 5-dniową dietę ziemniaczaną (np. piure ziemniaczane, zupa kartoflana, ziemniaki pieczone, kluski śląskie). 

Zakiełkowały ci ziemniaki? Wykorzystaj kiełki ziemniaka do leczenia chorych stawów! Zalej umyte kiełki spirytusem i odstaw w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Po tym czasie przecedź i nacieraj stawy.

Przy cukrzycy, spożywanie 1 – 1 ½  kg ziemniaków powoduje ustępowanie objawów chorobowych jak cukromocz, wielomocz, nadmierne pragnienie. Poprawia się ogólny stan zdrowia. Przyczynia się do tego duża zawartość potasu, magnezu i kwasów organicznych, które regulują równowagę kwasowo – zasadową krwi.

Chorym na alergię oraz astmę można zalecić dietę ziemniaczaną. Polega ona na spożywaniu przez 3 – 6 dni ziemniaków plus woda mineralna do picia (około 2-3 litrów). Znakomicie „odczula” organizm. Pozwala na pozbycie się nadmiaru alergenów. Polecana jest alergikom i astmatykom, zwłaszcza wtedy, kiedy objawy astmy, czy alergii stają się zbyt dokuczliwe np. w okresie pylenia traw.

Smacznego i na zdrowie