22 lutego br. Zespół Ratownictwa Medycznego Pogotowia Ratunkowego w Żywcu udzielał świadczeń ratunkowych 39 letniemu mężczyźnie znalezionemu na szczycie Pilska 1556 m n.p.m.

Pacjent zwieziony przez Grupę Beskidzką GOPR-u i przekazany zespołowi ratownictwa medycznego bez oznak życia, wychłodzony i w trakcie reanimacji. Zespół Ratownictwa Medycznego przejął działania i przystąpił do zaawansowanych zabiegów reanimacyjnych wraz z wdrożeniem algorytmów dotyczących pacjentów wychłodzonych z zatrzymaniem krążenia (hipotermia, temperatura głęboka ciała poniżej 24 stopni Celsjusza).

Po raz pierwszy w Polsce pogotowie zastosowało aparat do mechanicznej kompresji klatki piersiowej Easy Pulse który zakupiony został dzięki dotacji Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Urządzenie używane było na miejscu zdarzenia i podczas transportu pacjenta do Polsko Amerykańskiej Kliniki Serca w Bielsku Białej. Pacjenta przekazano do Oddziału Kardiochirurgii w celu podłączenia krążenia pozaustrojowego ECMO. Z posiadanych przez nas informacji odniesiono już efekty  terapeutyczne, pacjent został rozintubowany i oddycha bez respiratora.

Jestem pod ogromnym wrażeniem oraz pragnę serdeczne pogratulować i podziękować Zespołowi Ratownictwa Medycznego za fachowość i skuteczność. Na wyrazy wdzięczności i podziękowania zasługują wszystkie osoby uczestniczące w tej akcji ratunkowej – skomentował Starosta Żywiecki Andrzej Kalata.