Sędziom oraz prokuratorom na pewno nie jest do śmiechu. Niedługo wchodzi w życie nowa ustawa, która zobowiązuje ich do ujawnienia swoich oświadczeń majątkowych. Czy to oznacza masowe przepisywanie mienia?

Prokuratorzy już muszą pogodzić się z tym, że 4 marca wejdzie nowa ustawa o prokuraturze, w której przepisy wskazują na ujawnianie ich mienia. Sędziowie natomiast czują na swoich plecach analogiczne zmiany, nad którymi nadal trwają prace. Nie obeszło się bez protestów, a nawet wsparcia ze strony Krajowej Rady Sądownictwa. Widząc, że to nie przyniosło oczekiwanego skutku, osoby obejmujące powyższe stanowiska, zaczynają przepisywać swój majątek na najbliższych członków rodziny.
Jeden z prokuratorów tłumaczy, że wcale nie chodzi o przepisywanie mienia, ale podział majątku pomiędzy współmałżonkami. Raczej do notariusza zgłoszą się te małżeństwa, w których jedno pełni rolę prokuratora, natomiast drugie prowadzi własny biznes, oczywiście bardzo dobrze prosperujący. Wtedy wypracowany majątek, może być źle odebrany.
Ujawnianie majątku sędziów może być niebezpieczne. Znany jest przypadek, kiedy to przestępca spalił domek, który był sędzi gospodarczej. Prawdopodobnie nie doszłoby do tej tragedii, gdyby nie ujawnienie jej mienia.
Nadal nie wiadomo, w jaki sposób sędziowie mieliby ujawniać swoje oświadczenia majątkowe. Spekuluje się, że jedną z opcji jest ujawnienie tych danych na specjalny wniosek zainteresowanego. Inną wersją miałoby by być publiczne przedstawienie takich informacji, na przykład w Internecie.
Przeciwny protestom jest między innymi kryminolog oraz autor badań nad korupcją, dr Jan Molęda. Uważa on, że jest to podstawa do zbudowania zaufania. Takiego samego zdania jest europoseł Janusz Wojciechowski, który stwierdza, iż „sędziowie muszą być przejrzyści”. Natomiast sędzia Strączyński oznajmił, iż sędziowie i tak składają już zeznania podatkowe w urzędzie skarbowym, w którym są one bardzo skrupulatnie sprawdzane.
Na zaproponowanie ostatecznego projektu wprowadzanych zmian, należy jeszcze trochę poczekać, ale już trwają nad tym prace.