Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz oznajmił o zatwierdzeniu tworzenia armii, której celem będzie obrona terytorialna. Zapowiedź padła w Ostródzie podczas Targów Proobronnych.

„Obrona Terytorialna RP – Zbudujmy ją razem!” – takie hasło przyświecało tegorocznym Targom Obronnym „Pro Defense 2016”, które odbyły się w Ostródzie. To właśnie na nich wypowiadał się Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz. Głównymi słuchaczami byli uczniowie klas mundurowych oraz członkowie organizacji proobronnych.

Podczas wystąpienia minister wypowiedział między innymi takie słowa: „Ojczyzna na was rzeczywiście czeka. Ojczyzna czekała na was przez te wszystkie lata, kiedy Wojsko Polskie przeżywało czasy odsunięcia, kiedy Wojsko Polskie było pomniejszane, kiedy polski wysiłek obronny był lekceważony, kiedy polska duma i polski honor były w pogardzie.”

W kolejnych zdaniach Macierewicz podkreślał, jak bardzo ważną rolę odgrywa dzisiejsza młodzież, będąca fundamentem obecnych zmian w polskiej armii. Pod koniec kwietnia doszło do unormowania wielu decyzji pod względem powołania jednostek WOT, a także nowych dowódców.

Minister docenił wysiłek uczniów klas mundurowych, którzy w tym czasie zbierali się na zlocie. Tym bardziej, że równocześnie wraz z odbywaniem się targów „Pro Defense”, w Ostródzie odbył się kongres proobronnych organizacji. Mimo, że mundurowi spotkali się na organizowanych uroczystościach, to jednak ich wcześniejsza działania nie były w żaden sposób wynagradzane. Minister zapewniał o wprowadzeniu zmian w MON, według których mundurowi będą bardziej doceniani za swoją służbę oraz poświęcenie.

Od września ma rozpocząć się zaciąg do obrony terytorialnej. Natomiast w czerwcu zorganizowane zostaną ćwiczenia Anakonda-16, w których wezmą udział członkowie należący do organizacji proobronnych. Takie przedsięwzięcie ma być największym wydarzeniem w Wojsku Polskim od 1989 roku.

Kluczową rolę odegra również szczyt NATO, który odbędzie się w Warszawie 8-9 lipca. Podczas tego międzynarodowego spotkania wyjaśni się wiele na temat bezpieczeństwa Polski. Dokładniej, czy Polska na pewno nie będzie musiała być podatna na wpływy zewnętrzne. W szczególności chodzi teraz o ustalenie miejsc stacjonowania wojsk NATO, które teoretycznie są zobowiązane ustaleniami zawartymi w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Stworzenie kolejnego rodzaju sił zbrojnych w Polsce, jest głównym interesem Ministerstwa Obrony Narodowej. Obecnie w ich zakres wchodzą siły morskie, powietrzne, lądowe oraz specjalne. Natomiast w jednostce obrony terytorialnej mają znaleźć się ochotnicy uczestniczący w organizacjach proobronnych, jak i również rezerwiści.

W każdym województwie powstanie jedna brygada żołnierzy wchodzących w skład obrony terytorialnej. Tylko na Mazowszu na razie przewidywane jest utworzenie dwóch brygad ochotników. Nowy rodzaj sił ma liczyć w sumie około 35 tysięcy żołnierzy. Na pierwsze działania Ministerstwa Obrony Narodowej nie będziemy musieli długo czekać. Już niebawem w Białymstoku, Siedlcach, Lublinie i Rzeszowie powstaną bataliony wojsk obrony narodowej.