W dniu wczorajszym (5 kwietnia) około godziny 10.30 w Tunelu w Lalikach doszło do wypadku drogowego, w którym poszkodowanych były trzy osoby. Godzinę później do tunelu wjeżdżają dwa autokary z podróżnymi, w tunelu dochodzi do wybuchu i bardzo dużego zadymienia. Ewakuowanych jest z autokarów ponad sto osób, w tym 4 osoby poszkodowane.

Na szczęście są to ćwiczenia realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg i Autostrad Oddział Katowice, Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach oraz Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu. 
Celem ćwiczeń było wypracowanie i sprawdzenie procedur postepowania jednostek ratowniczych podczas wypadku drogowego i zdarzenia masowego w tunelu Emilia w Lalikach. W ćwiczeniach oprócz strażaków Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu uczestniczyli również druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnej w Lalikch i Zwardoniu. 
Ćwiczenia obserwowali: Z-ca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach bryg. Arkadiusz BISKUP, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu bryg. Andrzej GRACA oraz Marek NIEŁACNY Zastępca Dyrektora Oddziału GDDKiA ds. Zarządzania Mostami i Drogami w Katowicach.