Oprócz naszych zawodników, swą sportową aktywność prezentowali również zawodnicy z „Age-Kan” Żywiec, „Junior” Milówka, „Washi – Do” Żywiec oraz, gościnnie, AZS Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z Zabrza.

Po raz kolejny na naszym terenie, przy wsparciu rodziców dzieci i młodzieży trenującej  sporty i sztuki walki karate, zorganizowano Międzygminne Mistrzostwa Karate Gmin Powiatu Żywieckiego. Pomysł wypalił ze wszech miar, trenerzy już wstępnie umówili się na rewanż, w kwietniu lub maju czekają nas kolejne emocje, których dostarczą, coraz liczniejszym w podbeskidzkich gminach, kibicom japońskiego sportu walki młodzi zawodnicy wymienionych wyżej klubów.  

Sama rywalizacja turniejowa była poprzedzona praktycznym szkoleniem, które poprowadził sensei prof. Romuald Wojnicz - 1 dan, na co dzień pracujący w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Zabrzu, przy asyście prof. Roberta Hasteroka  z Uniwersytetu Śląskiego oraz studentów  medycyny: Mirosława Reichmana, Beniamina Bochona oraz  Maji Hasterik.

Rzeczone  szkolenie  stanowiło przygotowanie do rywalizacji oraz było elementem egzaminu na kolejne stopnie „wtajemniczenia” w karate, z wybranymi elementami rywalizacji w konkurencjach układów technik – kata i walki sportowej – kumite. Jako pierwszą rozegrano konkurencję układów kata, gdzie szkoleniowcy uniwersyteccy i wspierający ich studenci, byli oceniającymi kunszt młodych  karateków z Żywiecczyzny.

Po niezwykle zaciętej  rywalizacji do pozycji medalowych w kategoriach z podziałem płci wieku i wagi z naszej gminy dotarli: rocznik 2000-2004: 1 Lalik Martyna, rocznik  2005-2006” 1 Michalska Oliwia, 2 Wawok Izabela   2007 i młodsze: 1 Janczy Weronika, 3 Rybarska Julia. Natomiast w  kata chłopców  2000-2005: 2 Kiszka Emanuele. W konkurencji walk kumite dziewcząt rocznik 2000-2004: 1 Lalik Martyna  3 Figura Julia rocznik 2005-2006: 1 Wawok Izabela. 3 Michalska Oliwia; 2007 i młodsze: 1 Rybarska Julia, 2 Janczy Weronika. W konkurencji kumite chłopców rocznik 2000-2002: 3 Kiszka Emanuele 2006 3 Poręba Krzysztof. Jak podkreśla sekretarz Klubu Arawashi, Ryszard Stoecker, zawody stały na wysokim poziomie sportowym i były także nowym wyzwaniem organizacyjnym dla działaczy klubowych.

-Godzi się zauważyć – dorzuca - że wyzwanie tyczyło również… pokonywaniu barier językowych w warsztatowym nazewnictwie karate, albowiem w sekcji karate  w Rajczy trenuje od blisko roku dwóch Słowaków, których rodzice cyklicznie dowożą na zajęcia ze Słowacji. Miłym akcentem było nagrodzenie trójki zawodników trenujących na co dzień w sekcjach w Radziechowach i Wieprzu: Kamili Wawrzyczek, Martyny Lalik i Julii Figury nagrodami książkowymi przez prof. Wojnicza, jako dobrze rokujących na przyszłość sportowców. Władze Gminy Rajcza  uhonorowały prof. Romualda Wojnicza i szkoleniowca Bogusława Hutman – Wilczka specjalnymi  wyróżnieniami za wkład pracy włożony w pracę z uzdolnioną sportową młodzieżą.