Piękny dom, duży ogród, beztrosko biegający pupil po trawniku to marzenie każdego zapalonego ogrodnika. Jednak co zrobić kiedy mieszkamy w bloku, a jedyna wolna przestrzeń na świeżym powietrzu sprowadza się do kilkumetrowego balkonu? Wykorzystaj to! Stwórz swój własny i niepowtarzalny ogród w wersji mini!

Może to wydawać się niezadowalające, ale posiada całkiem sporo zalet, a mała przestrzeń stanie się naszym sprzymierzeńcem. Po pierwsze, mniejsza liczba roślin to znacznie mniejsze nakłady finansowe. Poza tym, kompaktowy ogród pozwala na częste zmiany aranżacji oraz wymaga od nas mniej pracy, więc mamy więcej czasu na relaks. 

 Pierwszym krokiem tworzenia ogrodu na balkonie jest określenie warunków jakie możemy zapewnić roślinom, a następnie jakie gatunki możemy na nim posadzić. W przypadku balkonu słonecznego, który posiada wystawę południową lub częściowo południową, zastosujemy rośliny światłolubne, wytrzymałe na wysoką temperaturę i chwilowe susze.

Doskonale sprawdzą się w takich warunkach pelargonie (przede wszystkim bluszczolistna i rabatowa), lobelie, werbeny, aksamitki, surfinie czy rozmaite trawy ozdobne, ale i również wszelkiego rodzaju sukulenty. Aby utrzymać rośliny w dobrej kondycji przez cały sezon letni warto pomyśleć o nawadnianiu, najlepiej sprawdzi się tu kropelkowe. Korzystnym cenowo rozwiązaniem zaś będzie hydrożel, który znakomicie zatrzymuje i chłonie wodę. Jeśli jesteśmy miłośnikami zdrowej żywności na naszym balkonie możemy hodować w pojemnikach również warzywa np. miniaturowe pomidory, szczypiorek czy koperek, także zioła, przede wszystkim sprawdzą się tu bazylia, mięta, oregano oraz tymianek. 


Balkon w półcieniu pozostawia nam już mniejsze pole do popisu. Jest tak w przypadku wystawy wschodniej lub zachodniej, słońce dociera do roślin nad ranem lub późnym popołudniem. Balkony o takiej wystawie są już mniej słoneczne jak te przy południowej, temperatura jest bardziej wyrównana, a powietrze mniej wysuszone. Ziemia w skrzynkach i donicach nie przegrzewa się i dłużej zatrzymuje wilgoć. Rośliny mogą prawidłowo się rozwijać i nie trzeba ich tak często podlewać jak na balkonach o wystawie południowej. W mini ogrodzie sprawdzą się funkie, begonie bulwiaste, żurawki, fuksje, gatunki które z pewnością pozwolą stworzyć ciekawą kompozycję.

Posiadając ogród na balkonie należy pamiętać, że jest to nieco inna uprawa aniżeli w ogrodzie przydomowym. Rośliny egzystują w pojemnikach dlatego też należy je systematycznie podlewać oraz dokarmiać, gdyż nie mają one dostępu do składników pokarmowych z gruntu.

Warto przy doborze gatunków dobrać rośliny o podobnych wymaganiach glebowych, gdyż w znacznym stopniu usprawni nam to pielęgnację. Warto zwracać uwagę również na to czy na hodowanych przez nas roślinach nie pojawiają się choroby czy szkodniki. Najczęściej atakują je grzyby oraz mszyce i przędziorki. Jeśli zauważymy pierwsze objawy chorobowe reagujmy natychmiast stosując odpowiednie preparaty, najlepiej naturalne, które nie zaszkodzą mieszkańcom.

Aranżując ogród powinniśmy pamiętać nie tylko o odpowiednim doborze roślin, ale i również o pojemnikach, donicach czy skrzynkach w których będziemy je hodować. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór asortymentu ogrodniczego, jednak warto pamiętać aby wszystko zachować w jednej stonowanej kolorystyce unikając drażliwych kontrastów.